Speedy Food Vs. House Cooking - Which Healthy?

Speedy Food Vs. House Cooking – Which Healthy?

When feeding a family, it can sometimes be challenging to balance expenses, nutrition, and simplicity.

Hassle-free foods are often high priced and not all that nutritious. They are often loaded with MSG (which is cleverly disguised as numerous factors such as “natural flavors”) and high fructose corn syrup, each of which is damaging to our bodies.

But nutritious foods take longer to cook and they may be also are they?

Not lengthy ago, I was watching a documentary where a family of four stated that it was “too expensive” to eat healthy, nutritious food. They claimed that eating in the “dollar menu” was much less high priced than cooking for themselves I’ll admit that I used to assume that cooking healthy food for my family members was going to imply spending far more money on groceries, but I’ve been pleasantly surprised!

It has been mentioned that the food spending budget for the “typical” American family members is about $100 monthly for every single household member. So, for my family of 7, my food budget would be about $700.

Let’s compare rapidly food against cooking your meals.

A month-to-month spending budget of a hundred dollars per person breaks down to about $1.11 per meal. An item of the “dollar menu” is significantly less, but honestly, who eats just 1 thing off the dollar menu? The family I saw on the food documentary was eating a meal which contained 3 items per particular person, a “burger”, fries, and a drink. That’s $3 per person. In the event you did that for each meal, you’d spend about $270 per person, per month…nearly TRIPLE the typical spending budget.

Sure, it is handy, but it is also expensive! Plus the nutritional worth of that food? OH MY! In case you had been to get a …

Read More